Blog o marketingu

Wznieś się na wyższy poziom

ciekawostki

Jak zostać e-sportowcem?

W ostatnim czasie w mediach zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych coraz więcej uwagi poświęca się nowej dyscyplinie sportowej zwanej e- sportem. Jest to rodzaj elektronicznej formy rywalizacji, której przedmiotem są gry komputerowe, najczęściej: StarCraft 2, League of Legends, Counter Strike Global Offensive, Dota 2. Rywalizacja między zawodnikami odbywa się już nie tylko w formie rekreacyjnej, ale również na turniejach gier komputerowych.

W Polsce ten rodzaj rozrywki zdobywa coraz więcej fanów niejednokrotnie więcej niż tradycyjne dyscypliny sportowe, takie jak piłka nożna czy koszykówka. Szczególnie młodzi ludzi upodobali sobie ten rodzaj spędzania wolnego czasu. O rosnącej popularności świadczą statystyki : ostatnią imprezę odwiedziło 173 000 fanów, a w sieci rozgrywki oglądało 46 000 000 osób. W porównaniu do ubiegłego roku jest to wzrost o 35%. Intel Extreme Masters World Championship Katowice 2017 było transmitowane przez 70 partnerów w 19 różnych językach. Transmisje na żywo, filmy z najciekawszymi akcjami i dodatkowe materiały na Twitterze i Facebooku dotarły do 55 milionów fanów”

Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych (zjawisko profesjonalnego-gamingu).

To ciekawe połączenie dwóch wyrazów, które na pierwszy rzut oka mogą się wykluczać. Bo sport do tej pory kojarzył się z ruchem i aktywnością fizyczną, a nie z siedzeniem przed komputerem. Tymczasem w e-sporcie trzeba wykazać się lotnością umysłu, stosowaniem taktyki i wyobraźni przestrzennej oraz dużym refleksem.

Dzięki dużemu zainteresowaniu mediów oraz firm reklamowych, cześć osób zajmujących się rywalizowaniem w gry komputerowe mogła przejść na zawodowstwo i całkowicie poświęcić się rozwijaniu swoich zainteresowań.

Predyspozycje do e-sportu

Jeśli planujesz swoją przyszłość związać z e-sportem to musisz wykazać się ponadprzeciętnym myśleniem analitycznym, aby przewidywać ruchy przeciwników, umiejętnością planowania i stosowania strategii, szybkim podejmowaniem decyzji oraz bardzo dużym refleksem. Wszystkich tych umiejętności można się nauczyć, wystarczy poświęcić odpowiednią ilość czasu na trening.

Szkolenie

Do niedawna osoby, które planowały zajmować się profesjonalnie sportem elektronicznym były zmuszone do tego, aby samodzielnie poprawiać swoje umiejętności. W tym momencie coraz więcej szkół średnich z klasami o profilu informatycznym oferuje klasy e-sportowe lub same zajęcia z e-sportu, które bardzo często idą w parze z nauką programowania gier. Pionierem w tym zakresie jest Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, w którym od września 2016 roku funkcjonuje klasa e-sportowa. Obserwując sukces powołanych do życia klas, inne szkoły również poszerzyły swoje oferty o klasy e- sportowe.

Obecnie można zdobyć wykształcenie na poziome technika informatyka o specjalności e-sport w takich szkołach jak: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, Zespół Szkół ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie, Międzynarodowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego “Edukacja i Sport” w Łodzi, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcący w Kędzierzynie Koźlu oraz innych.

Potencjalne zarobki e-sportowca

Profesjonalni e-sportowcy w Polsce zarabiają około 20-30 tys. złotych miesięcznie, aczkolwiek na takie kwoty mogą liczyć tylko nieliczni. W skład tej kwoty wchodzą wygrane z turniejów, kontrakty reklamowe, donacje od Internautów. W poprzednim roku na jednym z najpopularniejszych turniejów organizowanych w Polsce (Intel Extreme Masters Katowice 2017) pula nagród wynosiła 2,5 mln złotych.

Zarabianie na graniu w gry komputerowe wydaje się być pracą marzeń dla wielu osób, aczkolwiek wybicie się wśród konkurencji wymaga naprawdę dużych umiejętności i odrobiny szczęścia.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *